АЛІНА ВІКТОРІВНА МОШЕНСЬКА ‑ ЛІКАР ЗІ СПОРТИВНОЇ МЕДИЦИНИ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Лікар зі спортивної медицини: яка з нього користь і для кого?

Розвиток спортивної галузі передбачає наявність багатопрофільної системи підготовки майбутніх чемпіонів в усіх країнах світу. Ми дивуємось олімпійським рекордам, які показують китайці, німці, американці. Звісно ж, і українці не відстають в окремих видах спорту. Однак, погодьтеся, що в розвинених країнах високий рівень підготовки спортсмена – то напрацьована закономірність, а в нашій країні – наполеглива робота команди/спортсмена, трішки випадковості і аж ніяк не налагоджена система підготовки.

Чому ж так?.. Поділюсь з Вами своєю лікарською точкою зору. Проаналізувавши систему олімпійської підготовки США, Китаю, Німеччини, Канади, Великої Британії, я побачила, наскільки багатогалузевий підхід мають іноземці. Організовані Інститути спорту, що займаються розвитком спортивної науки, освіти, інфраструктури, медицини. Є професійний відбір в спорті вищих досягнень, та найголовніше для мене як лікаря є запорука здорового спорту – це мережа центрів спортивної медицини по всій країні, від найменшого містечка до мегаполісу.

Лікар зі спортивної медицини займає ключову роль в мультидисциплінарній команді підготовки спортсмена. Спортивна медицина досить об'ємна спеціальність.

Як приклад, проаналізуємо роботу центру спортивної медицини клініки Мейо. Для довідки: Клініка Мейо одна з найкращих клінік світу, заснована 1864 року. Це мережа клінік, науково-дослідних інститутів та лабораторій, що розташовані у трьох штатах США: Аризоні, Міннесоті, Флориді. Персонал налічує близько 4500 лікарів та науковців. Нащо то нам знати в Україні, скажете Ви... Відповідаю, наші громадяни заслуговують на найкращі медичні світові стандарти та їх реалізацію, то чому ж нам не поглянути, як організована робота там. Отож, тамтешні лікарі зі спортивної медицини забезпечують надання медичних послуг дітям та дорослим (професійним спортсменам та фітнес-любителям) в напрямках:

- функціональне тестування;

- спортивна кардіологія;

- спортивна ортопедія та травматологія, фізична реабілітація;

- спортивна нутріціологія/дієтологія;

- спортивна психологія.

Всі ці напрямки є невід'ємною складовою системи медичного нагляду як для спорту вищих досягнень, так і для звичайних фітнес-любителів. Без багатопрофільного медичного огляду неможливо забезпечити професійний відбір у спорті.

Звісно, окрім спортивних лікарів, які працюють у медичному центрі, є лікарі в кожній спортивній команді, клубі. Лікар команди організовує медичний супровід спортсменів безпосередньо під час тренування, навчальних зборів та виступів/змагань. Задля покращення спортивного результату лікар клубу забезпечує взаємодію тренерського штабу, спортсмена з колегами із центрів спортивної медицини. Ця плідна співпраця є фундаментом не лише для досягнення олімпійських висот, а й для максимального збереження потенціалу здоров'я спортсмена/фітнес-любителя.

Основний принцип роботи лікаря зі спортивної медицини – це профілактика хвороб та загрозливих життю станів.

Що ж входить в перелік послуг спортивного лікаря? Розповім Вам на прикладі свого поглибленого огляду.

  1. Первинна консультація (збір спортивного анамнезу, скарг, розбір результатів функціонального тестування, лабораторних методів обстеження; професійна орієнтація, який вид спорту/фізичної активності підійде саме Вам, враховуючи функціональний стан Вашого організму).
  2. Детальний розбір тренувального процесу, раціону, режиму дня з їх корекцією. Розбір як зі спортсменом, так і з тренером.
  3. Розробка індивідуального режиму фізичного навантаження (разом з тренером), враховуючи попередньо зібрані дані(включаючи і вид спорту/фізичної активності).
  4. Розробка індивідуальної програми харчування/нутрітивної підтримки, враховуючи попередньо зібрані дані (робота зі спортсменом/тренером).
  5. Можливість лікарського супроводу спортсмена/команди впродовж тренувального процесу, змагань в онлайн-режимі.

Такий поглиблений огляд проводимо 1 раз на рік. Враховуючи стан здоров'я, змагальний графік, проводимо повторні огляди за потребою. Повністю ведемо Лікарську карту спортсмена, з поглибленим аналізом, порівнюючи вихідні дані, поточні.

Це щодо огляду спортивного лікаря. Звісно, ми і лікуємо професійну патологію, займаємось реабілітацією та відновною терапією. Сприяємо якомога швидшому поверненню до звичайного ритму життя, звісно ж, якщо це не чинить загрози Вашому здоров'ю та життю.

З ким ми працюємо:

- олімпійські види спорту;

- неолімпійські види спорту;

- дитячий спорт (первинна профорієнтація);

- адаптивний спорт;

- аматорський спорт.

Загалом, зі всіма , хто прагне бути здоровим та енергійним.

Хочу завершити свою статтю словами великого хірурга, науковця, громадського діяча в сфері охорони здоров'я, Миколи Івановича Пирогова: «Профілактична медицина – це медицина майбутнього». Тому, дорогі мої любителі спорту та активного способу життя, пам'ятайте про обов'язкові комплексні функціональні обстеження, а ми, спортивні лікарі, завжди готові прийти Вам на допомогу.

#спорт_має_бути_здоровим

З повагою, Ваш лікар зі спортивної медицини Аліна Вікторівна Мошенська.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]